Dzień numizmatyków

Dziś swoje święto obchodzą numizmatycy czyli miłośnicy kolekcjonowania monet. Monety to nie tylko środek płatniczy znany od wieków, ale także niezwykłe źródło historyczne i kulturalne, mówiące wiele zarówno o dawnych, jak i obecnych czasach.

Data 1 grudnia nie jest przypadkowa gdyż właśnie tego dnia zmarł w Noyonie święty Eligiusz, który jest patronem złotników, kolekcjonerów złotych i srebrnych monet oraz kowali. Eligiusz był złotnikiem, który pracował na dworze króla Kranków, Chlotara II. Pracował również w mennicy w Marsylii, gdzie do dziś znajdują się złote monety z jego imieniem na rewersie.

Warto tego dnia przypomnieć czym jest numizmatyka… Numizmatyka to nauka zajmująca się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod różnymi względami: estetycznym, technicznym i historycznym. Swoje początki miała w XIV wieku i rozwinęła się w epoce renesansu. Numizmatycy kolekcjonują, datują i klasyfikują monety, określają ich dodatkowe funkcje, wyjaśniają i interpretują fakty z tego zakresu. Największe zbiory monet w Polsce są w muzeach narodowych w Warszawie i Krakowie.

Jako ciekawostkę można powiedzieć, że największa na świecie moneta była krążkiem ważącym tonę! Jest warta około 55 mln dolarów australijskich. Na jej rewersie znajduje się… kangur!

F
F
?