Wieczór andrzejkowy

Dziś przypada noc andrzejkowa, czyli magiczna noc w wigilię świętego Andrzeja (z 29 na 30 listopada), który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Dlatego też, 30 listopada jest w Szkocji świętem narodowym. Zwykle jest to ostatnia okazja do hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Ale jak wiadomo w tym roku wszyscy zmieniają swoje plany towarzyskie.

Warto podkreślić, że pierwsza polska wzmianka o wieczorze andrzejkowym pojawiła się w 1557 roku. Samo pochodzenie andrzejkowych wróżb nie jest do końca znane. Jedni powołują się na korzenie starożytnej Grecji, a inni na kult starogermańskiego boga Frejera. Faktem jest, że wróżby andrzejkowe mają charakter matrymonialny. Kiedyś był widoczny podział, katarzynki były wieczorem wróżb dla mężczyzn, a andrzejki dla kobiet. Traktowano je bardzo poważnie, dziś raczej jest to po prostu okazja do zabawy, a dla dzieci w wieku szkolnym okazja, aby połączyć naukę o tradycjach z zabawą.

Kto z nas nie pamięta zabaw takich jak układanie butów w rzędzie, wróżenie ze skórki jabłka  czy przekłuwanie serca z imionami. Najpopularniejszą jednak wróżbą tego dnia jest lanie wosku przez klucz i rzucanie cieni na ścianie. Może warto dziś odkurzyć stare wróżby i pokazać dzieciom trochę tradycji?

 

F
F
?