Potwór z Loch Nessto dinozaur, jaszczurka, czy tylko fikcja????

Potwór z Loch Ness to jedynie legenda, teorie spiskowe i kryptozoologia? Szkocja być może nie będzie już przyciągała turystów, którzy chcą zobaczyć Nessie.

Współczesna historia potwora z Loch Ness rozpoczęła się w 1933 roku, kiedy to stworzono drogę wzdłuż północnego brzegu szkockiego jeziora, zapewniającą lepszy dostęp do jego obserwacji. Wkrótce pewna para zauważyła dziwne zwierzę w wodzie, a jej historia przytoczona przez lokalne gazety od razu spowodowała powstanie legendy. Początkowe badania nie wykazały obecności potwora w jeziorze, ale zdjęcie zrobione w roku 1934 przez brytyjskiego chirurga Roberta Wilsona ponownie rozpętało burzę wokół tajemniczego zwierzęcia.

Wilson twierdził, że wykonał fotografię rankiem 19 kwietnia 1934 roku podczas jazdy wzdłuż północnego brzegu jeziora Loch Ness. Zauważył coś poruszającego się w wodzie i zatrzymał samochód, aby zrobić zdjęcie. Przez dziesięciolecia ten obraz uznawany był za najlepszy dowód istnienia potwora w jeziorze. Wilson nie chciał jednak, by jego nazwisko było łączone ze zdjęciem, dlatego do dziś jest ono znane po prostu jako zdjęcie chirurga.

W 1994 roku, przed śmiercią, Spurling przyznał się do udziału w spisku mającym na celu stworzenie słynnego zdjęcia. Byli w niego zaangażowani także Marmaduke Wetherell oraz Wilson. Spurling wraz z Wetherellem wykonali model zabawki i słynne zdjęcie. Chirurg jako szanowana osoba miał z kolei nadać wiarygodność całemu przedsięwzięciu. Mistyfikacja miała być zemstą Wetherella za to, jak został potraktowany za przeprowadzone kilka miesięcy wcześniej poszukiwania potwora. Z powodu braku śladów poszukiwacz przygód spreparował dowody, które jednak szybko zostały zdemaskowane.

W oryginalnej wersji potwór widoczny w jeziorze jest bardzo niewielkich rozmiarów. W związku z tym do prasy zostało wysłane zdjęcie odpowiednio skadrowane, sprawiające, że potwór wydawał się rzeczywiście duży.

Dzięki tej historii, która się stała legendą powtarzaną do dziś, powstały filmy fabularne.

Potwór z Loch Ness nadal jest magnesem turystycznym Szkocji. Turyści zgodnie mówią: „Być tu i nie szukać Potwora (Nessie), to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla.”

 

 

 

Źródła:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F
F
?