Co to jest tęcza i jak powstaje?

Z niecierpliwością wypatrujemy jej na niebie po każdym letnim deszczu, bo przecież na jej końcu czeka garnek pełen złota. Tęcza to jeden z tych znaków natury, który daje dzieciom
i dorosłym wiele radości. 

Tęcza jest zjawiskiem optycznym oraz meteorologicznym, które jest widoczne na niebie, jako wielobarwny łuk. Powstaje ona w wyniku rozszczepienia światła słonecznego. Dzieje się to dzięki temu, że światło dostając się do atmosfery, napotyka na swojej drodze kroplę wody i wtedy przez nią przechodzi. W związku z tym dochodzi do rozkładu światła białego na wielobarwne widmo.

Dlaczego widzimy różne kolory?

Dlatego że każdej barwie odpowiada inna długość fali. Okazuje się, że oświetlone krople będą się rozszczepiały i odbijały światło w ten sam sposób, ale do ludzkiego oka z danej kropli dociera tylko światło rozproszone w jego kierunku i pod odpowiednim kątem, a to sprawia, że widzimy na tęczy różne kolory. Kolory tęczy występują w następującej kolejności: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy.

Czasami możemy dostrzec drugi, nieco większy łuk tęczy, pojawiający się nad pierwszym. Jest to efekt dwukrotnego odbicia światła wewnątrz kropli wody.

A co to jest tęcza księżycowa?

Podczas powstawania takiej tęczy światło odbija się od powierzchni księżyca i zostaje załamane na kroplach wody. Powstaje tęcza, która nie ma przeważnie wyraźnych kolorów i przypomina taką białą wstążkę. Miejsca, w których można zaobserwować to zjawisko przez cały rok, to: Park Narodowy Yosemite w USA oraz wodospady Wiktorii w Afryce.

Domowy eksperyment

  1. Szklankę wody wypełnij w około ¾ wysokości wodą.
  2. Do szklanki włóż małe lusterko, umieszczając je tak, aby było pochylone. Z jednej strony powinno opierać się o dno szklanki, a z drugiej o ściankę.
  3. Manipuluj szklanką tak, by promienie słońca padały wprost na powierzchnię lustra. Możesz też skierować na nią strumień światła z latarki. Powstającą tęczę zaobserwujesz na suficie!

https://www.odkrywamyzakryte.com/tecza/

 

 

 

F
F
?