Wirtualne wycieczki… – WADOWICE –

Wadowice – miasteczko, w którym wszystko się zaczęło… 

Wadowice to znana dziś miejscowość leżąca w województwie małopolskim, u stóp Beskidu Małego, niedaleko Andrychowa. Choć jest niewielka, nie ma chyba w całym kraju takiej osoby, która nie słyszałaby o tym miejscu, a to za sprawą ukochanego papieża Polaka – Karola Wojtyły, który właśnie tutaj przyszedł na świat i spędził swe dzieciństwo.
Są tam piękne szlaki turystyczne, podążające śladami Karola Wojtyły. Leskowiec i inne okoliczne szczyty to ulubione miejsca wędrówek późniejszego papieża. Biegnie tu również Szlak Św. Jakuba

Warto zwiedzić przepiękna Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny z cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy stoi w centrum Wadowic, przy Rynku. To tutaj Karol Wojtyła 20 czerwca 1920 roku przyjmował chrzest, a później I Komunię Świętą, mieszkając tuż obok świątyni, od 2006 roku przed bazyliką stoi pomnik Jana Pawła II.

Zapraszamy do Bazyliki – tutaj- 

Chyba każdy Polak wie, że Papież Polak, dziś Św. Jan Paweł II, urodził się w Wadowicach, w domu położonym dosłownie przy Bazylice. Miało to miejsce 18 maja 1920 roku. Dziś w Domu Karola Wojtyły, w którym niegdyś mieszkał ze swoją rodziną, mieści się nowoczesne, multimedialne Muzeum prezentujące przedmioty związane z Karolem Wojtyłą. Obecnie cała kamienica została wspaniale odremontowana i zmodernizowana, a serce Muzeum stanowi właśnie 3-pokojowe mieszkanie Wojtyłów.

Muzeum online

Warto również wspomnieć o znajdującym się tu Kościele Św. Piotra Apostoła w Wadowicach, który powstał jako wotum wdzięczności Bogu za wybór Karola Wojtyły na Ojca Świętego oraz ocalenie go z zamachu na pl. Św. Piotra 13 maja 1981 roku.Przed kościołem znajduje się spiżowy pomnik Jana Pawła II wykonany przez Luciano Minguzziego. Poświęcił go i odsłonił kard. Franciszek Macharski, po konsekracji kościoła 14 sierpnia 1991.

 

 

źródło zdjęć: wikipedia.pl

F
F
?