Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dziś mamy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia na znak solidarności wybrane punkty w różnych miastach podświetlane są na niebiesko w ramach akcji „zaświeć się na niebiesko”. 
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 18 grudnia 2007 roku opublikowanej 21 stycznia 2008 roku. 

Według WHO autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, oznacza to, że obecnie w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem!

W tym święcie chodzi o świadomość autyzmu, o mówieniu o tej chorobie, aby ludzie byli świadomi i z szacunkiem i zrozumieniem zwracali się do osób chorych czy do ich bliskich, którzy chcą żyć normalnie jak każdy z nas.  Autyzm to zaburzenie neurologiczne, dotyczące mózgu, mające najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się w wieku dziecięcym i trwają do końca życia. To między innymi brak reakcji na polecenia ze strony dziecka, brak zabawy z rówieśnikami, kłopoty z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się. Generalnie w naszym społeczeństwie takie dziecko odbierane jest jako dziwne. Schorzenie to ma wiele odmian. Diagnoza jest sprawą delikatną, czasem jest nadużywana dla dzieci, które po prostu wolniej się rozwijają. Mimo, iż postęp w medycynie jest ogromny, nadal nie są znane konkretne przyczyny powstawania autyzmu.  

Jeśli zainteresował Cię ten temat to zachęcamy do odwiedzenia kilku stron:

i pamiętajmy „Inny nie znaczy gorszy!” 

 

F
F
?