Ciekawostki ze świata przyrody…

Tym razem przedstawimy Wam ciekawostki ze świata przyrody. Konkretnie te dotyczące najmniejszego ptaka świata, czyli kolibra. Jak się okazuje, ptak nie jest tylko najmniejszy, należy także do grona najszybszych w świecie fauny. Kilka informacji o tym cudzie natury:

  1. Zaczynamy jednak od najbardziej znanego faktu dotyczącego kolibrów, czyli ich małych rozmiarów. Najmniejsze gatunki osiągają zaledwie 57 milimetrów, co czyni z nich najmniejsze ptaki świata. Nie oznacza to bynajmniej, że wszystkie są tak niewielkie. Są gatunki, które dorastają do 22 cm długości. Niewielka jest również waga kolibrów. Te najmniejsze ważą zaledwie 2 gramy, nieco większe dziesięć razy tyle.
  2. Maleńkie serce bije bardzo szybko. Średnio 500-600 razy w ciągu każdej minuty. Maksymalnie dochodzi nawet do blisko 1300 uderzeń na minutę.
  3. Cechą kolibrów jest również to, że mają bardzo szybki metabolizm. Niektóre z gatunków są zmuszone zjeść w ciągu doby ilość pokarmu, która trzykrotnie przewyższa ich wagę. Część z kolibrów ma zdolność do zwalniania galopującego metabolizmu, co pozwala im spędzić noc bez pożywienia. W tym czasie ciało małego ptaszka popada w odrętwienie, a serce zwalnia do 50-180 uderzeń na minutę. Spada również temperatura ciała.
  4. Kolibry potrafią osiągać prędkości dochodzące do 120 km/h. Jest to możliwe dzięki budowie ich skrzydeł. Posiadają one bardzo silnie rozwinięte lotki pierwszorzędowe. Te drugorzędowe są już znacznie słabsze. Wpływ na wysoką prędkość lotu mają również sterówki w ogonie. Jest ich zawsze dziesięć. Różnią się za to kształtem w zależności od gatunku.
  5. Powszechnie znanym faktem jest wysoka częstotliwość, z jaką kolibry uderzają swoimi skrzydłami. Jak się okazuje, tempo nie zależy od kierunku i rodzaju lotu (kolibry potrafią startować pionowo, wykonywać zawis oraz latać na boki i jako jedyne ptaki latają do tyłu), ale od wielkości ptaka. Im większy koliber, tym mniejsza ilość uderzeń skrzydłami na sekundę. Waha się ona od 10 do 200. Przy tak szybkim machaniu słyszalne jest charakterystyczne brzęczenie.

 

Źródło: http://www.dobresobie.pl/ciekawostki/376/koliber-rozmiar-niewielki-a-ciekawostek-cala-masa

 

F
F
?