Co wiecie na temat Międzynarodowego Dnia Teatru?

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Jest to święto, które zostało uchwalone w 1961 roku, podczas dziewiątego światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

W Polsce od 1983 roku z okazji tego święta Zarząd oraz Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Treatralnego przyznaje co roku Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI. Wśród jej laureatów są: Tadeusz Kantor, Józef Szajna czy Krzysztof Wirlikowski (w 2015 r. autor orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru).

27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, która jest tłumaczona na 20 języków. Pisana jest przez wybitnego człowieka teatru, który zawiera w niej swoje przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą w 1962 roku wysłał Jean Cocteau. W tym roku, autorem orędzia jest Shahid Nadeem, pakistański dramatopisarz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, działacz praw człowieka, dyrektor Teatru Ajoka w Lahaur.

Zwykle tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne. W tym roku niestety trzeba było odejść od tradycyjnych obchodów i świętować nieco inaczej.

Zachęcamy Was do obejrzenia wraz z dziećmi spektaklu teatralnego pr. „Gdzie jest Pinokio” (tutaj), a także poczytania na temat dzisiejszego święta (tutaj) oraz ogólnej historii teatru (tutaj).

F
F
?