Wirtualne wycieczki… – KATEDRA NA WAWELU –

Naszą kolejną wycieczką online jest wizyta w Katedrze na Wawelu. Jest to najbardziej znacząca świątynia nie tylko w Krakowie, ale także w całej Polsce. Znaczenie tego miejsca dla Polaków bierze się od roli, jaką ta Katedra pełniła w ciągu ostatnich wieków. Ranga tego kościoła wynika ze znaczenia najbogatszej w Polsce diecezji krakowskiej i urzędujących tu osobistości.

Zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości Narodu Polskiego. Jest od stuleci miejscem kultu św. Stanisława, który w nierozerwalny sposób wiąże się z ideą zjednoczonego i niepodległego Państwa Polskiego, aktualną zarówno w dobie rozbicia dzielnicowego, w okresie zaborów i w czasie rządów komunistycznych. Grób tego męczennika pełni od stuleci funkcję Ołtarza Ojczyzny.

Jest to miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

No to w drogę! Zapraszamy – tutaj – i – tutaj – 

 

 

F
F
?