Czy wiesz, że… dziś są urodziny Zenona Laskowika?!

Dziś swoje urodziny obchodzi Zenon Laskowik najsłynniejszy listonosz w Polsce! Znakomita postać sceny kabaretowej, w skrócie świetny: satyryk, aktor, artysta kabaretowy. Znany w całej Polsce jako twórca słynnego w okresie PRL kabaretu „Tey” w Poznaniu.

Urodził się 26 marca 1945 roku w Rekściu koło Grodna. Jego rodzicami byli Józef i Maria Laskowik. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzeczu i jest absolwentem AWF w Poznaniu. Jego przygoda z kabaretem zaczęła się wcześnie. Już w trakcie studiów kipiał pomysłami, stworzył kabaret „Klops” oraz był kierownikiem radiowęzła. W 1970 r. razem z Krzysztofem Jaślarem założył kabaret „Tey”, który stał się symbolem poczucia humoru w PRL. Przez wiele lat występował w duecie najpierw z Januszem Rewińskim, a następnie Bohdanem Smoleniem. Na Festiwalu w Opolu w 1980 wraz z kabaretem przedstawił minispektakl „S tyłu sklepu”, który stał się symbolem kabaretu „Tey”. Na początku lat 90. wycofał się z życia estradowego i został listonoszem w Poznaniu. Przynosząc ludziom nie tylko pocztę, ale też dobry humor i miłe słowo.

18 listopada 2003 r. powrócił na estradę. W tym dniu odbyła się premiera pierwszego spektaklu kabaretowego przygotowanego przez Platformę Artystyczną O.B.O.R.A. pt. „Niespodziewane powroty, czyli twórzmy klimacik”, której to jest dyrektorem artystycznym od 2005 roku. Powrót Laskowika na scenę kabaretową spotkał się z dobrym przyjęciem publiczności. Drugi program przygotowany na scenie Platformy Artystycznej O.B.O.R.A. nosił tytuł „O’Pyra za 3 grosze plus VAT”.

Próbował swych sił także w dubbingu, użyczył głosu jednemu z bohaterów polskiej wersji językowej filmu animowanego Mój brat niedźwiedź”.

Do czerwca 2010 r. występował na scenie odnowionego kino-teatru Apollo, gdzie w Kabareciarni Laskowika prezentował program Co się dzieje, co się dzieje… 3 lipca 2009 r. wystąpił na XI Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie, gdzie zaprezentował trzy skecze, w tym typowy dla niego monolog przez telefon.

Po doskonałym przyjęciu wspólnego koncertu „Filharmonii Dowcipu” Waldemara Malickiego i „Kabareciarni” Zenona Laskowika obaj artyści postanowili zorganizować cykl koncertów dla TVP, gdzie znalazły się zarówno tradycyjne skecze „Filharmonii Dowcipu” jak i najnowsze skecze Zenona Laskowika i Jacka Fedorowicza. Kontynuacją tego cyklu była trasa koncertowa Laskowika i Fedorowicza zrealizowana z nowym programem w 2009 r.

Od listopada 2013 r. występuje na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu raz w miesiącu prezentuje swój program „W blasku jubileuszu”. 28 września 2015 r. w poznańskim Teatrze Muzycznym odbyła się premiera programu „Będą zmiany…”. Występuje również na scenach w Polsce i za granicą.


Jak widać posiada duży dorobek artystyczny, ale także otrzymał wiele ważnych odznaczeń. 26 maja 2009 roku otrzymał z rąk sekretarza stanu MKiDN Piotra Żuchowskiego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w tym samym roku dostał nagrodę za całokształt twórczości na X Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. Po drodze był laureatem Super Wiktora, Telekamery, otrzymał Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także w 2014 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W tym ważnym dniu składamy Panu Zenonowi serdeczne życzenia!

Fot: By Sławek – alteration of [1], CC BY-SA 2.0,

F
F
?