Wirtualne wycieczki…. – ZAMEK KRÓLEWSKI –

Dziś zapraszamy do zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie, który wraz ze Starym Miastem w 1980 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1994 r. wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewski i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

Pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku stanowił siedzibę władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).

W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, przeznaczony na potrzeby administracji rosyjskiej. W okresie I wojny światowej rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora.

W latach 1920–1922 był siedzibą Naczelnika Państwa, w latach 1926–1939 rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Został spalony i ograbiony przez Niemców w 1939 r., a także niemal doszczętnie zniszczony w 1944 r.

W 1965 ocalałe fragmenty zamku oraz budynek Biblioteki Królewskiej, pałac Pod Blachą i Arkady Kubickiego wpisano do rejestru zabytków. Rekonstrukcją zamku przeprowadzoną w latach 1971–1984 kierował Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1979 r. w zamku utworzono muzeum, powołując państwową instytucję kultury Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej, od 2014 r. działającej pod nazwą Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

Zapraszamy do zwiedzania – tutaj – i – tutaj – 

F
F
?