Dzień Czytania Tolkiena

Dziś mamy Dzień Czytania Tolkiena. Chętnie przybliżymy Wam tę ciekawą postać.

John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii.  Oprócz trylogii „Władca Pierścieni”, która została przeniesiona na ekrany kin, Tolkien stworzył również kilka krótkich opowiadań, tzw. „Legendarium Śródziemia”. Weszły one w skład 12-tomowej „History of the Middle-earth”, którą opracował i wydał jego syn – Christopher Tolkien.

Tolkien był także filologiem. Zajmował się przede wszystkim badaniem literatury dawnej. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego (Oxford English Dictionary), który został wydany zaraz po I wojnie światowej. Pisarz posługiwał się wieloma językami, m.in. duńskim, łaciną, hebrajskim i lombardzkim. Co ciekawe, chciał również nauczyć się języka polskiego, jednak uznał, że jest on dla niego za trudny.  Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii.

Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce.

Więcej przeczytasz – tutaj –  

W naszej rakoniewickiej bibliotece, również można znaleźć kilka pozycji tego wybitnego pisarza: – biblioteka zbiory –   
Gdy biblioteki znów otworzą swoje drzwi, będzie można wypożyczyć wybraną pozycję. Póki co zachęcamy do czytania ciekawostek w internecie, czytania ebooków oraz zamawiania książek z dostawą do domu! 
#zostańwdomu

F
F
?